Co by měl splňovat článek?

11. srpna 2013 v 21:51 | Yanna Asia |  Články
Každý si jistě dokáže představit článek v novinách, časopisu i deníčkový zápis. Co očekáváme v příspěvcích my? Je možné to vzít z různých úhlů pohledu, ale upřednostňujeme výběr, který vám nyní představím. Nikdo z nás samozřejmě není novinář a možná ani spisovatel, proto neočekávám přesné splnění všech kritérií, jde pouze o seznam doporučení, který by mohl některé články zkvalitnit, jiným dodat pointu, popř. pozvednout slohovou kvalitu prací jejich autora.

1) Typ "novinového" článku
Novinové články pojednávají o aktuálních tématech obecného zájmu, mohou je vyšperkovat citace, statistiky, rozhovory, grafy, ankety, diskuze na téma atd. Představivosti se meze nekladou. Nevyžadujeme stručnost, se kterou se musí někteří novináři potýkat, naopak potřebujeme, aby byl článek pochopitelný a zajímavý pro široké okolí. Důležité tedy je, aby článek postupoval od něčeho k něčemu. Měl by srovnávat a porovnávat různé pohledy na věc, snažit se tedy o objektivitu. V případě určitého problému je dobré postupovat od příčiny k následku, podrobně je rozepsat. Nejen povídka, ale i článek musí na konci obsahovat pointu. Ideální je, shrne-li ji závěr. Podle české Wikipedie jsou základem článku tři body, proti kterým nemohu nic namítat: základní myšlenka (teze), argumentace a závěr.

2) Typ "deníčkového" článku
Typický článek do deníčku píšeme v ich-formě, tedy stylem: "Milý deníčku, dnes jsem..." Nebráním se ani originálnějšímu zpracování, na seznamu důležitých vlastností práce však stále zůstává pochopitelnost. U nás je toto využívané jen v menším množství témat. Například u téma "Mé začátky v subkultuře" si ale s er-formou vystačí málokdo. I deníčkový článek musí ale čtenáři něco dát a musí někde začínat a někde končit, pozor na to.

3) Vlastní tvorba
V celé této sekci vládnou méně přísná pravidla. Článek nemusí být dlouhý, ale dokonce i fotografii by měl doplňovat alespoň odstavec textu. Je tomu tak i vzhledem k perexu, který před ni musíme dát a který by na ni měl čtenáře této stránky nalákat. Snažte se tedy tyto části e-mailů nezanedbat. I u nich samozřejmě bude provedena korektura. Pokud jde o prózu a poezii, můžete nám do úvodního odstavce například napsat, proč si myslíte, že se hodí na tento blog.

CO BY MĚL SPLŇOVAT ČLÁNEK?

K oběma preferovaným typům článků patří nutnost alespoň základních znalostí gramatiky. Ano, korekturu provádíme zcela automaticky a i nám nejspíš občas něco proklouzne, ale pokud odešlete článek s absencí diakritiky a velkých písmen k tomu, tak vám ho pošleme zpátky s tím, že takhle to zkrátka nepůjde. Tento blog není komerční záležitostí, je veden ve volném čase autorů, tudíž není čas nad ním prosedět hodiny a hodiny kvůli opravám. základů je jistě schopný každý, se zbytkem si už poradíme. Pokud článek není vaší prací, ale překladem, korektuře to nezabrání. Nezapomeňte nám v takové chvíli také uvést autora. Více o překladech najdete zde.

Články odesílejte ve Wordu, ačkoli se nebráním ani jednoduššímu Poznámkovému bloku. Důležité je, aby tam nebylo příliš formátování. Nezapomeňte, že pokud písmo podbarvíte čtyřmi různými barvami a ještě jinou barvu mu dáte, načež přidáte úpravy velikosti a další vychytávky, přidělá nám to jen problémy. Jinou velikost písma nám blog.cz neakceptuje a podbarvení poloviny textu na černém pozadí (a dle mého ani na jiných) asi nebude vypadat příliš čitelně. Jediné formátování, které je třeba, je zadání písma Times New Roman velikosti 12.

Článek by měl být dlouhý alespoň na 1 A4 textu. Horní hranice pro jeden se dá nastavit asi na 5 A4. Blog.cz pojme o něco víc (40 000 znaků), proto po domluvě mohou být vaše práce o něco delší, popř. rozdělené na dvě a více částí. Toto samozřejmě neplatí u sekce Vlastní tvorby. Poezie se někdy dokáže semknout i na jednu sloku, ale i k ní je třeba připsat krátký úvod, který bude zveřejněn nad perexem. Minimální délka pro tuto sekci je tedy jeden větší odstavec, necelá čtvrtina A4, ale v případě pěkného úvodu můžeme křečovitě zavřít obě oči a smířit se i s něčím kratším.

Práce blogerů přijímáme a jsme za ně rádi, ale odkaz na jejich vlastní stránky nestačí. Článek je třeba mít zveřejněn u nás pro případ, že by byl jejich blog jednoho smutného dne zrušen. Platí tedy stejná pravidla jako pro všechny ostatní, nejprve je třeba článek odeslat na náš e-mail a v případě dodání odkazu na jeho umístění na blogu autora jej samozřejmě umístíme pod příspěvek.

Pokud se nám na vaší práci nebude něco zdát v pořádku, odešleme vám ji zpět s žádostí o přepracování, ale pokud se nám líbit bude, bude zde zveřejněna pod jménem či přezdívkou, které uvedete. Pokud bude článek opravdu dobrý, můžeme vás i požádat o souhlas s vložením do jedné z našich hlavních informačních rubrik.

Všechny dotazy k této i jiným problematikám směřujte na babybat@email.cz, stejně jako vaše již hotové články pro naše stálá nebo aktuální témata, či do sekce Vlastní tvorby. Nezapomeňte, že pro články spadající pod podskupiny rubrik Babybat a Média je třeba předchozí domluva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama