Existují gothic obrázky?

3. ledna 2014 v 7:00 | Lúmenn |  Obrázky
31. prosince 2008

Pokud si odmyslíme všechna ta hyperdárk zkrvavená zápěstí, upíří polibky a depresivní andělíčky z krvavými slzami, stejně nám zůstane ještě mnoho fotografií a kreseb, které bychom do této kategorie mohli zařadit. Jak to tedy je? Existuje pojem "gothické obrázky" nebo je to jen nesmysl?


Vzhledem k tomu, že gothic je kromě hudební, také umělecká subkultura, jistě má svůj typický druh fotografií a výtvarných uměleckých děl - problém je, tento styl uchopit a najít ho v záplavě všech zmalovaných slečen s křidélky a žiletkou. V prvé řadě musíme vyškrtat všechno, co už nějakou svoji škatulku má. Jedná se hlavně o zmiňovaná krvavá zápěstí nebo i vcelku povedené fotky pokřivených obličejů a zjizvených odrazů v zrcadlech - tohle vše se řadí do dark artu. Fotky drsnějšího kalibru, jako mrtvoly ve vaně a modelky mazlící se se zkrvavených steakem, už jsou morbid art (občas si říkám, čemu všemu se dnes dá říkat umění).
Dalšími fotkami, které jsou často označované za gothické, jsou potemnělé siluety hradů, kostělů a katedrál a pak (nejčastěji noční) fotografie hřbitovů, lesů a jiných tajemných míst. Jistě, mají svoji temnou atmosféru, mnohdy jsou ponuré, až děsivé - ale tím to hasne. Jsou to prostě jen zajímavé fotky, z nichž běhá mráz po zádech, a i když často zdobí záhlaví různých goth stránek, se subkulturou je nic nespojuje. To, že se něco líbí gothikům, ještě neznamená, že to nutně musí být gothické. Víme tedy, co na gothic obrázcích není. Zdá se, že nám nezbylo moc věcí, které tam být mohou - ale opak je pravdou.

Nejčastějším příkladem fotky, která se dá považovat za gothickou, je taková, na které je nějaký gothik. Ať už se jedná o gothické modely a modelky zvěčněné profesionálními fotografy nebo "obyčejné" goths, které spoušť kamaráda zachytila na akci nebo v horko těžko vymýšlené a připravované póze, fotky gothiků se dají považovat za gothic obrázky. Kromě pokochání se pohledem na sexy slečny či pány mají tyto fotky ještě jednu velkou výhodu - inspirují a co se oblékání, líčení a účesů týče, znám hodně lidí, co přijdou za kamarádkou s fotkou od Viony, ukážou prstem na korzet a řeknou - tohle mi ušij.
Bavíme-li se o gothic fotkách a obrázcích, nesmíme samozřejmě zapomínat na fotky kapel a interpretů nebo na obaly jejich desek. Myslím že ty by rozhodně v žádné "gothic galerii" neměly chybět. Mimoto, fotky mnoha kapel jsou opravdu nádhernou ukázkou fotografického umu a krásně nasvícené fotky hudebníků na těch nejšílenějších místech potěší oko každého fotografa samouka.
Trochu spornou kategorií jsou fotky z goth filmů - zejména proto, že se jen málokdo shodne na tom, který film je goth, že ano. O Vráně nebo Interwiev s upírem se s vámi nejspíš nikdo hádat nebude, ale u béčkového upířího hororu z padesátých let už si nejsem tak jistá. Na druhou stranu, co může být krásnějšího, než pohled do hlubokých očí upíra Lestata? *slint*
Probrali jsme fotografie - ale co všechny ty kresby, malůvky, koláže a abstrakta? V téhle kategorii to bude trošku složitější - obecně si myslím, že většina kreseb propagovaná na internetu jako gothické jsou přinejlepším fantasy obrázky, přinejhorším odporné reklamní kýče od Hello kitty, které s gothikou nemají společné vůbec nic.
Takže žádné kočičky, lebčičky a panáčci se zašitou pusou - to přenechejme laskavě emařům. Za gothic obrázky se ale s trochou dobré vůle dají považovat různé (často karikaturizované) postavičky gothiků, manga v gothickém stylu (třeba Upíří polibky - ty jsou dobrá sranda, doporučuju, hlavní hrdinka poslouchá Crüxshadows takže to ani nekreslil úplný ignorant) a pak snad i různá loga a nápisy, co se často objevují i na plackách.
Samostatnou kategorií jsou goth malíři, i když si nejsem úplně jistá, kdo všechno se sem dá zařadit. Typickým příkladem je Victoria Francés (její kresby jsou snad až notoricky známé), ale na Deviant artu se dají najít i vynikající amatérští kreslíři a malíři, jejichž tvorba se dá označovat za gothickou. Tady to chce proklikat se brakem a najít perlu v bahně internetu… Ostatně jako u všeho.

Tím bych své umělecké pojednání o gothických obrázcích ukončila. Snad si to přečtou i slečny, co plní své weby "upe moc cute gothic pictíky" na kterých se válí puberťačky v kalužích krve a nešťastní milenci v converskách se vrhají pod vlak, a prozřou. Ne, to bych už chtěla moc.

Autorkou článku je Lúmenn.
Poprvé byl zveřejněn na jejím blogu 31. prosince 2008.
S typografií si pohrála Yanna Asia.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 3. ledna 2014 v 9:47 | Reagovat

Nejlepší písnička od Crüxů je Deception. 8-)

2 Berenika Berenika | E-mail | Web | 3. ledna 2014 v 12:25 | Reagovat

[1]: Oh, tuhle zrovna neznám. Mám od nich zatím v mobilu výběr jen několika, které mi přeposílal kamarád a k delšímu pátrání jsem se nedostala. Děkuji za tip. ;-)

A ačkoli jsem ho již četla a upravovala, Lúm, ještě jednou podotýkám, že článek je skvělý!

3 Moi-personne Moi-personne | Web | 22. února 2014 v 16:40 | Reagovat

Myslím, že pro lepší názornost by bylo dobré ještě přidat pár obrázků (navíc text obohacený o obrázky se čte snáz, zvlášť pokud je adresovaný puberťákům :D). To je jen takový formální detail. Jinak je článek celkem výstižný, nesouhlasím úplně se vším, ale konkrétně v tomto rozporuplném stylu je i padesátiprocentní shoda úspěch :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama