...a co říká o gothic rocku odborná literatura?

1. února 2014 v 7:00 | Lúmenn |  Články
9. června 2008

Tak mi to nedalo abych nezjistila, jestli jsem ten pravý gothik nebo jen ubohý temný žvanil, co nic neví. Dala jsem se do pátrání po tom pravém gothic rocku - tedy tom dnešním gothic rocku, Joy Division a Bauhaus už stahuju z netu, abych doplnila vzdělání.


Jelikož slovníky, které mám v knihovně mají nejmladší "datum výroby" hluboko v 80.letech, ani se nepokouším hledat tam. Pochybuju, že komunističtí soudruzi něco věděli o rocku, natož tom gothickém. Mé pátrání začalo tedy na wikipedii. Cituji pár důležitých bodů.

"Texty se vyznačují ponurou melancholií, četné jsou hororové či romantické prvky, filosofie existencialismu a další. Hudebně jsou typické kytary, baskytary, bubny, klávesy a syntezátory, nezřídka se používají automaty. Stejně jako texty i zvuk se projevuje typickou až monotónní melancholií. "

Tak zatím mi do toho zapadají i ti proklínaní HIM, hm uvidíme.

"Význačný byl v této době londýnský hudební klub Batcave, kde hrály skupiny především postpunkové a gothic rockové, útočiště fanoušků oldchool gothic rocku (raný gothic rock je proto často nazýván právě batcave) a také je do těchto míst kladen vznik gothické subkultury."

Hm tak stále nic nového, jenomže fanoušci odlchoolu byli už deset let po vzniku tohoto žánru. Je vidět, že se gothic rock asi vyvíjel - a dle mě i vyvíjí - strašně rychle a co je tradice je za deset let už staré a nudné.

"Zároveň koncem 90. let na tento styl padl neprávem temný stín, kdy byl název "gothic" nesmyslně (obvykle jen na základě jakési podobnosti v image) přiřazován mnohým hard rockovým nebo dokonce metalovým skupinám, typicky Marilyn Manson nebo populární skupiny jako Evanescence, Nightwish, Within temptation, HIM a mnohé další, které však s gothic rockem nemají nic společného, pouze se lépe prodávají, což většina fanoušků starého gothic rocku těžce nese."

Ajaj no to jsem to s těmi HIM dopracovala, honem jdu všechny písničky smazat z kompu, cítím se jako kacíř.

No, ale wikipedia přinesla výcuc z historie, názvy klasiků, ale co to vlastně je za styl jsem z té věty na začátku stále nepochopila.

Další pátrání pokračovalo na vampirefreaks.com - tyto stránky se pyšní titulem "industrial and gothic subculture" tak by tam snad mohlo být pár lidí co tomu rozumí.
A hele, po zadání hesla gothic (nerozlišují bohužel mezi metal a rock) vypadl seznam kapel. Kdo je hned první…? No ne, HIM. Zlá gothikům zapovězená kapela má nejvíc fanoušků, asi jsem na špatných stránkách. Ale po seřazení dle hodnocení (opět uživateli VF) tam ti finští kulišáci zůstanou. Hned za nimi následuje CREATURE FEATURE, Lacuna Coil, The 69 Eye, Cry Pandora, Wednesday13 atak dál a tak dál, dalších 15 stránek čehosi co je zařazené do v hudbě pod kolonku gothic. Jsem z toho celá špatná, ve Sparku se dočtu, že Středa třináctého je horor metal a tady zase gothic.
Ale nevzdávám se a na třetí stránce na mě vybafne Malice Mizer, který je uveden na wikipedii jako "ta pravá a true gothic kapela." Zkusím si pustit pár písniček a málem skáču radostí! Je to přesně ten styl, který jsem očekávala! Nejsem na tom tak zle. Trošku mi spadne čelist, když zjistím, že jsou z Japonska, ale proč by Japonci nemohli hrát gothic rock, že?
Zkusím další stránky a helemese. Girls under glass z mého černého seznamu, fajn. Zní to taky tak jak očekávám, že by ty kapely z mého kompu fakt byly taky "ty správně goth"?
Jakmile objevím ještě jednu kapelu ze seznamu, Christian death, už si říkám, že jsem tu snad i správně. Bohužel můj počítač odmítá přehrát jejich písně a tak musím zase o kapelu dál.
Možná jsem pár kapel přehlédla, protože černý seznam je vcelku dlouhý, ale až na osmé stránce jsem objevila Nosferatu, kteří o sobě dokonce píší (a zdá se že i hrdě), že jsou komerčně nejúspěšnější kapela z druhé vlny gothic rocku. Na wikipedii totéž psali o Sisters of Mercy takže se divím, že si ještě nedali do držky.
Dostávám se k poslechu stažených písní a musím uznat, že to, co jsem považovala za gothic rock, skutečně gothic rockem je. Malice Mizer mě naprosto nadchli, protože japonština v kombinaci s kytarami, varhany a "duchařinou" (jak osobně říkám prvkům co zní jako ze starého hororu - něco mezi hrací skříňkou a xylofonem) je prostě bomba. Bauhaus a hymna gothic rocku Bela Lugosi is dead nejsou špatní, ale zpracování od XIII. Století mi přijde lepší, svěžejší a rytmičtější. I když jakési domorodé nástroje na pozadí (zní to jako mlácení kosti o kost) jsou taky zajímavé a u některých elektronických mixů naskakuje husí kůže. Ještě poslechnu klasiku všech klasik Siouxsie and the banshees a úplně přestávám chápat, proč už je dávno neposlouchám?

Takže co jsem zjistila?
Po poslechnutí pár písní od dvou klasiků 80. let a jedněch současníků zjišťuji, že gothic rockové kapely jsou takové, jak jsem čekala a nestydím se teď už jmenovat ty, které denně poslouchám a taky jsem je doteď považovala za gothic rockové, což mi moje analýza potvrdila. Alvaréz Peréz a XIII.století jako čeští zástupci, Persephone a Lacrimosa se spíše historickými prvky a snad se nikdo neurazí, když gothic rockové prvky najdu u Theatres des Vampires a Dark Moor, kteří jsou spíše metaloví a fušují spíš (Theatres) do deathu a (Darkmooři) do power a speedu, ale taková písnička Dark Moor od Dark Moor nebo La Danse Macabre du Vampire od Theatres des Vampires je podle mě gothic (rock/metal) jak když vyšije.

Je to jen moje lenost, která mi bránila v objevení kouzel žánru, který občas zaslechnu díky kamarádům nebo na různých goth akcích a s kterým koketuju díky našim českým Alvarézům a Třináctce. Díky "prudičce" Onnee jsem našla pár super kapel (ty japončíky zbožňuju už teď!) a konečně už je ze mě ten pravý "true evil" gothik.
Takže teď bych o tom, že gothik poslouchá goth hudbu řekla tohle:

"Poslouchat ji nemusí, ale je vůl když to nedělá."

Autorkou článku je Lúmenn.
Poprvé byl zveřejněn na jejím blogu 9. června 2008.
S typografií si pohrála Yanna Asia
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yanna Asia Yanna Asia | E-mail | Web | 2. února 2014 v 13:52 | Reagovat

Tohle je velmi zajímavý článek, který navíc ukazuje, jak se informace dle určitých zdrojů liší a že je třeba hledat na více místech. To jako informační pracovník oceňuji. A znovu děkuji za nalezení nových kapel, které bych mohla poslouchat, k čemuž mi tvé psaní pomohlo. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama