Staň se, čím jsi... staň se gothikem?

2. února 2014 v 7:00 | Lúmenn |  Články
12. června 2008

Velice se bavím debatami, zda se člověk gothikem rodí, či se jím teprve stává během života. Kdo občas čte "ghotyk" blogy, jistě se nad tím někdy zamyslel také. Konečně jsem se rozhodla přinést i svůj pohled, na tuhle kdo ví proč neustále diskutovanou otázku.


Předně pořád přemýšlím, co je na gothice tak výjimečného, že by se lidé měli gothiky už narodit. Proč se nikde neuvažuje, zda se mohu narodit jako punker, hoper, diskant, hipík nebo třeba jako spisovatel, popelář, alkoholik…? Proč jen goths mají mít tu výsadu, být od narození vnímáni, jako "něco víc"? Přiznám se, že nevím.
Podíváme se na to ale zevrubně, tudíž vezmeme v potaz, že se mohu narodit i jako příslušník jakékoli subkultury, hudební či jiné. Je to vůbec možné? Narodila jsem se lidské ženě, tudíž jsem člověk. Pak se mohu narodit jako dívka nebo chlapec, jako heterosexuál či homosexuál, ale tím výčet možností nejspíš končí. Co všechno tedy určuje fakt, že je ze mě gothik / punkáč / hoper…atd.?

Jistě nějakou roli hraje genetika. Jakou, to se však neodvážím říci, nejsem odborník. Všimla jsem si, že většina gothiků jsou inteligentní lidé, což se nedá říct o mnohých fanoušcích hip-hopu a co si budeme nalhávat i punku a metalu. Avšak ne každý, kdo je inteligentní se stává gothikem, totéž platí i naopak. I sklony k melancholii nebo depresivitě (dědičné?) se u goths objevují častěji, ale ani to není pravidlem. Co ještě z nás může dělat gothiky? Čím se odmala tak lišíme?

Faktorem určujícím budoucí hudební zaměření je samozřejmě výchova rodičů. Mě osobně naši pouštěli heavy metal, punk, ale i folkové legendy jako Karla Kryla a Jarka Nohavicu. Vedli mě k samostatnosti a vlastnímu názoru, nechali mě vždy projevit mé přesvědčení a respektoval mě už od útlého věku jako osobnost. Určitý sklon k individualitě je u gothické subkultury běžný, ale opět to nemusí být pravidlem.
Po socializaci v rodině přijde školní docházka. Jak ta může ovlivnit dítě, které později propadne "temné" muzice? Vykořeněnost z kolektivu? Ze zkušeností svých přátel, řadících se ke gothice, mohu říct, že je to jeden z nejčastějších jevů. Následuje únik z reality, snění a procházení se ve své krajině smyšlených příběhů. Mnozí goths byli v dětství šikanování, spolužáci se s nimi odmítali bavit kvůli nějaké jejich odlišnosti (brýle, přílišná inteligence, zvláštní koníček, tloušťka…) a oni později nalezli útěchu mezi podobnými "exoty". Můžeme však i tohle aplikovat na každého příslušníka subkultury? Obávám se, že ne.
Máme tu pubertu…čas, kdy se tvoří naše názory, které v adolescenci utužíme a mohou se nás držet po celý zbytek života. Zde se goths rozcházejí v životních příbězích snad nejvíce. Zatímco někteří si svou individualitu drží po celou dobu dospívání, jiní klesnou do mainstreamového stáda, aby se až později vrátili k originalitě a odlišnosti. Touto dobou se objevují první konfrontace se subkulturou, pro starší generaci to bylo většinou seznámení s ostatními gothiky, pro mladší je to internet. Objevujeme, poznáváme, posloucháme hudbu, navštěvujeme akce a jsme v tom až po uši. Jsou z nás gothici. Pro některé je to krok k podivínskému vzhledu a zálibám na celý život, jiní se přizpůsobí ve většině aspektů mainstreamu a zůstane jim jen hudba.

Nastává konečná otázka…přinesl tuto proměnu teprve život nebo už to v nás bylo schované od narození a zárodek "temného podívína" jen potřeboval dorůst a vyvinout se? Pro tuhle chvíli jsem schovala Aristotelův citát, již nakousnutý v nadpisu. Tento filozof řekl:

"Staň se, čím jsi."

Věta se dá chápat různě, ale v podstatě říká jediné - už ses nějaký narodil a ať už tě život změní jakkoli, udrž v sobě tu podstatu, která klíčí v tvém nitru, buď tím, kým jsi, najdi v sobě to, kým ses narodil.
Proč se někteří lidé, kteří jsou v dětství týráni, stanou masovými vrahy, jiní sociálními pracovníky, kteří pomáhají stejně nešťastným? Proč se z některých muslimů, vychovaných v silně nábožensky založené rodině stanou teroristi a z jiných bojovníci za oslabení vlivu islámu? Proč se s některých otloukánků stanou despotičtí tyrani a z jiných melancholičtí gothici?

Odpověď je skrytá někde v neprobádaných hlubinách lidské psychiky. Snad někdo jednou pohlédne až na dno lidské duše a najde tam to tajemství věty "staň se čím jsi". Nám zatím musí stačit být tím, kým jsme, nacházet podstatu sebe sama a vychovávat ji tak, aby rostla a krásněla jako obraz, jako socha, jako nádherná melodie tryskající z našeho nitra. A jsou-li slova filozofa pravdivá, na otázku, zda se člověk gothikem rodí, musím odpovědět: Ano.

Autorkou článku je Lúmenn.
Poprvé byl zveřejněn na jejím blogu 12. června 2008.
S typografií si pohrála Yanna Asia
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yanna Asia Yanna Asia | E-mail | Web | 2. února 2014 v 14:04 | Reagovat

Tohle je podle mého jeden z vůbec nejlepších článků, jaké jsem od tebe četla. :3 Hodný zamyšlení a dlouhé diskuze. O konečném a jasném řešení této otázky ale nejspíš můžeme jen polemizovat...

2 Moi-personne Moi-personne | Web | 22. února 2014 v 18:17 | Reagovat

Víceméně s tebou souhlasím. Dnes se v rámci zjednodušení souboje pravověrných s pozéry došlo ke dvěma pólům: Ti první tvrdí, že se člověk gothikem stává, ti druzí tvrdí, že se tak člověk rodí a v kom to není od narození, v tom to už nikdy nebude, ani kdyby ho zhypnotizovali, ani kdyby mu transplantovali mozek :D. Pravda je nejspíš někde mezi a rozhodně mnohem houběji (jak jsi napsala, je to spíš věc psychologů). Je ale pravda, že se člověk rodí s určitým povahovým rysem, který je patrný i u batolat a který se rozvíjí během života a je fakt, že člověk určitě musí mít specifickou povahovou vlastnost, aby raději poslouchal Sisters of Mercy než Beyoncé a aby raději nosil dlouhý kabát než péřovku s kožichem na kapuci.
Ještě mě napadlo malé PS: Výchova jistě hraje roli, na druhou stranu je spoustu rodin, ve kterých je jeden sourozenec rocker a druhý hoper. Vážně by mě zajímala nějaká odborná studie na toto téma.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama