Únor 2014

Dark Art [Sada 2]

28. února 2014 v 13:00 | Alča Herzánová |  Fotografie
Démoni

Šílení.
Kvílení.
Démoni a stíny všech nocí.
Prokletí.
Po staletí.
Pronásledovaná jejich mocí.
Věčně věční.
Nebezpeční.
Jsou mi v patách, v zádech je mám.
Svlečená.
Vlečená.
Vnitřní zločiny marně schovávám.
Měsíční svit.
Zůstává skryt.
Nesmrtelný smaragdový vrah.
Běsnění.
Nezmění.
Osud můj - rozfoukaný v prach.
Šílení.
Kvílení.
Krach.

Goths a tolerance

23. února 2014 v 7:00 | Monica Otmili |  Články
10. listopadu 2011

Předem chci říct, že jde jen o můj názor, nevím zda je správný, ani to tvrdit nechci, kažodopádně takhle to na mě působí. Když jsem se o gothiku začala zajímat a dostala jsem se k těm správným informacím o tom, že gothika je hlavně o hudbě, všímala jsem si, jak autoři píší, že goths jsou tolerantní vůči okolí, k podobným alternativcům, jako jsou oni sami, homosexuálům, úchylkám a jánevímkčemuvšemu, že přijmou člověka takového, jaký je. To je samozřejmě hezké. A toleranci najdeme i u jiných lidí (nečekaně :D). Nicméně čím dál častěji se setkávám s případy, z nichž si odvodím akorát to, že o té toleranci v určitých věcech pochybuju. Když se jedná o mladé lidi, kteří jsou mezi goths noví.

Natascha Scharf: Gotický svět

19. února 2014 v 13:00 | Monica Otmili |  Knihovna
Na tuto knihu jsem narazila náhodou, když jsme s kamarádkou brouzdaly po snad největším pražském knihkupectví - Luxor na Václavském náměstí. Nutno podotknout, že jsem ji objevila vedle dosti pochybné publikace, určené zejména Twilightem poblázněným slečnám, s názvem "Jak se stát upírem." Tudíž jsem se domnívala, že se bude jednat o publikaci plnou ne příliš valných informací. Má domněnka však byla mylná a Natasche Scharfové jsem dost ukřivdila. To mi došlo hned, jak jsem knihu otevřela. Z ruky jsem jí nechtěla pustit, věděla jsem, že jí musím mít.

Kdyby se svého času dostala do rukou mého mladšího, dvanácti nebo spíš třináctiletého já, tak pokud bych ji správně pochopila, bylo by leccos jinak. Jenže to nebylo možné, jelikož v originále byla publikována v roce 2011, u nás vyšla v nakladatelství VOLVOX GLOBATOR roku 2012. Takhle jsem aspoň pocítila závan nostalgie nad dobou, která není tak úplně dávno, dobou, kdy jsem informace o gothice hltala a toto téma mě velmi zajímalo. Netvrdím, že mě nyní nezajímá, ale přišly jiné záliby, nový vítr. Navíc jsem starší, už je to jiný pohled či názor na věc.

Gothická typologie aneb Válka uvnitř subkultury

17. února 2014 v 13:00 | Lúmenn |  Gothická subkultura
21. září 2008

Pozorování mi vždycky šlo a před nedávnem jsem si všimla jedné dost zásadní věci, která mi až do teď unikala. Že gothická subkultura není jednotná ví dnes už každé malé dítě. Ale že ta nejednotnost je vlastně dosti jednoduše klasifikovatelná, toho už si tolik lidí nevšimne.
V zásadě totiž v českém prostředí (a možná i jinde, ale nemohu soudit) můžeme nalézt tři typy lidí, kteří sami sebe považují za gothiky a to za ty jediné a pravé. Na základě toho vznikají týdny se vlekoucí debaty, co je goth a co není, kdo je víc goth a kdo míň, kdo je pozér a proč. Mrkla jsem jim na zoubek a pokusila se přijít na to, proč se všichni tolik nenávidí a osočují se navzájem ze špinění dobrého jména gothické subkultury.

Temnářka [Sada 2]

7. února 2014 v 13:00 | Alča Herzánová & Tereza 'Temnářka' Matoušková |  Fotografie
Fotograf: Alča Herzánová
Model: Tereza 'Temnářka' Matoušková

Gothická subkultura

3. února 2014 v 13:00 | Yanna Asia |  Gothická subkultura
Existuje vlastně definice gothické subkultury? A pokud ano, lišila by se dle jednotlivých zemí, ve kterých převládá určitá hudba nebo určitý módní styl? Co si vlastně představí člověk, který vidí gothika poprvé? Bude většina vyděšená nebo spíš zaujatá? Proč? A jak vůbec takového člověka pozná? Tímto článkem se Vám pokusíme dát odpovědi na tyto otázky, předat fakta a přednést i náš názor. Pro vyjasnění definice a funkce gothické subkultury v našem i světovém kulturním prostředí každému, kdo sem zavítá, projekt Babybat koneckonců vznikl.


Staň se, čím jsi... staň se gothikem?

2. února 2014 v 7:00 | Lúmenn |  Články
12. června 2008

Velice se bavím debatami, zda se člověk gothikem rodí, či se jím teprve stává během života. Kdo občas čte "ghotyk" blogy, jistě se nad tím někdy zamyslel také. Konečně jsem se rozhodla přinést i svůj pohled, na tuhle kdo ví proč neustále diskutovanou otázku.

...a co říká o gothic rocku odborná literatura?

1. února 2014 v 7:00 | Lúmenn |  Články
9. června 2008

Tak mi to nedalo abych nezjistila, jestli jsem ten pravý gothik nebo jen ubohý temný žvanil, co nic neví. Dala jsem se do pátrání po tom pravém gothic rocku - tedy tom dnešním gothic rocku, Joy Division a Bauhaus už stahuju z netu, abych doplnila vzdělání.