Gothic stavba pokračuje

5. dubna 2014 v 7:00 | Lúmenn |  Články
12. června 2008

Jedna dívka kdysi napsala: "Můžeme řešit, co se nám na gothice líbí a co nelíbí, ale nemůžeme řešit co je a co není gothika." A tak jsem po zralé úvaze došla k otázce: Jak ale můžeme řešit co se nám líbí a co nelíbí, když se pořád dokola dohadujeme co všechno přesně ta gothika je?


Že gothic je hnutí, které vzniklo v 70. letech 20. století, okolo undergroundových klubů (a to zejména Batcave) a byli to lidé, kteří poslouchali určitou hudbu, měli určité názory a určitý styl oblékání, to všichni víme. Ale dneska je počátek století 21., sedmdesátá léta dávno pohřbil písek času a my nemůžeme trvat na více než třicet let starých principech. Samozřejmě, že vzdychat: "jó to tenkrát byly časy" nám nikdo nebrání, ale dochází nám vůbec, že tenkrát 95% současných gothiků ještě nebylo na světě, popřípadě za sebou ještě tahali kačera?
Podívejme se na to nezaujatým pohledem. Znám pár lidí, kteří si říkají hippies. Éra zvonáčů a marihuany je už sice čtyřicet let pryč, ale oni se našli v tomto stylu a přizpůsobili si ho dnešní době. Nejsou to ti hippíci, kteří protestovali proti válce ve Vietnamu, ani ti, co putovali pěšky nebo v autech napříč USA, ale lidé, kterým je blízké smýšlení hippíků a tak si něco z odkazu "šedesátek" vzali a udělali z toho svůj životní názor.
Každý směr, ať už hudební, zájmový, náboženský nebo filozofický, se dřív nebo později stává životním stylem určité skupiny jedinců, pro které se stává jistým smyslem existence, která by jinak byla nesnesitelně nudné z práce domů, z domu do práce. Ať už se jedná o metal , hip-hop, skauting, sokol, křesťanství, neopohanství, existencialismus nebo nihilismus, všechno jsou styly určité části života, které mohou přerůst do celkového smýšlení a názoru na svět.
A tak to bylo i s hnutím gothic. Samozřejmě, nejprve šlo o hudební subkulturu. Ale ti lidé, kteří poslouchali post-punk a gothic rock se chtěli odlišit od ostatních. Tak zvolili šokující image nemrtvých a z hudebního stylu byl rázem i styl módní. Texty kapel, které nově zrozená subkultura uctívala, byly temné, často bolestně naříkaly nad trapnou realitou šedého světa a tím vznikl názor goths na svět - názor, který temnotu nezavrhoval, ale vyhledával, který jí neničil, ale přijímal. I zájmy se objevily obdobné. Mládež té doby nebyla příliš zapálená pro vědění a gothici se zase odlišovali - zajímalo je umění a literatura, zejména středověká a romantická (chápej - z období romantismu, ne červená knihovna), mnozí sami tvořili, ať už výtvarně či literárně. A náboženství? Taky společný rys, tedy hledání něčeho nového, zbavování se klišé a dogmat křesťanství a hledání vlastní víry uvnitř sebe nebo ve starých "pohanských" kulturách.
A máme tu všestranné hnutí, se společnými rysy všech členů. Ale lidé stárnou, dospívají a mnozí ztratili zájem se odlišit a tak sundali černé oblečení, básně schovali do šuplíků, desky Bauhaus a Sisters složili do krabic v garáži a začali žít "normálně".
O dvě desítky let později, kdy klasická subkultura už téměř vymizela, se ale něco stalo. Něco, co probudilo zájem v mládeži devadesátých let, která se dožadovala něčeho jiného, než popíku a laciných pozlátek diskoték. A gothic vstal z mrtvých nebo spíš z dlouhého spánku. Nikdy už nebude jako na začátku. Musí se změnit a najít nové cesty a nové názory, které mladí lidé nového tisíciletí potřebují, ale to neznamená, že je horší nebo lepší než dříve.
Dnešní subkultura už nemusí stavět základy, to dokázali její členové už před třiceti lety. Dnešní subkultura musí stavět další patra, přístěnky a podkrovní místnosti, ale také samozřejmě udržovat základy pevné a stabilní, jinak jim vše, co dosud stvořili, spadne na hlavu.
Je nutná jakási úcta k tomu, co bylo, ale ne lpění na principech daných kdysi dávno. Ano gothic je hudební subkultura, ale gothic je také o něčem víc, o názorech, o vizi budoucnosti, o hledání krásy ve tmě a probuzení vnímání na jiných úrovních, než většina populace dokáže snést. Nedá se říct, že 70% tvoří hudba, 20% filozofie a umění a 10% vystupování navenek. Tento mix si musí každý stanovit po svém. Někdo může zbožňovat gothickou hudbu, ale gothikem se necítí být nebo jím být nechce. Někdo miluje temnotu a píše básně, ale gothická hudba je mu cizí a k subkultuře se nehlásí. A někdo se najde ve všem, jako většina těch, které znám. Ale svůj poměr hudba-umění-názor-vystupování si musí stanovit každý sám.
Sama za sebe říkám a nenutím nikoho k souhlasu, že ideální je stejný poměr všech těchto částí. Hudba je stejně důležitá jako záliba v ostatním temnějším umění, názor na svět společný goths, který zůstává uvnitř, není o nic méně podstatný než naše chování k ostatním lidem, které o nás vypovídá navenek.

Ať chceme nebo ne, gothic už přerostl hranice hudební subkultury a kdo chce, může s ním naplnit celý svůj život. Kdo nechce, ať je mu dopřán "šťastný" život ve stádu, které směřuje jen za penězi na kus žvance na trase práce-domov-supermarket.

Na závěr nádherný citát od Oskara Wilda, který jsem náhodou zaslechla v televizi:
"Všichni jsme ve stoce, ale někteří z nás se dívají na hvězdy."

Autorkou článku je Lúmenn.
Poprvé byl zveřejněn na jejím blogu 12. června 2008.
S typografií si pohrála Yanna Asia
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Yanna Asia Yanna Asia | E-mail | 13. dubna 2014 v 0:47 | Reagovat

Tahle úvaha je mi velmi blízká a článek byl jedním z prvních, které jsem od tebe vůbec četla. Byla jsem tenkrát zmatená a dovedlo mě to i k článkům dalším a k lepšímu povědomí o subkultuře. Nicméně tento jsem si zapamatovala a pojem "gothic stavba" jsem se naučila využívat. Musím tedy poděkovat nejen za pěkný příspěvek, ale i za obohacení slovníku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama