Gothici a ghotici

3. května 2014 v 7:00 | Lúmenn |  Články
4. dubna 2009

Čím víc čtu názory z blogísků tím víc dospívám k názoru, že jsem strašně nudná a staromódní, když mě fascinuje gothická hudba a vůbec celá tato subkultura. To co bylo (dle dnešní mládeže) zajímavé a tajemné někdy v pravěku, rozuměj v osmdesátých letech, je dneska úplně out a tak dnes na troskách undergroundové gothiky vzniká pro puberťáky mnohem přitažlivější hnutí ghotika. A jaké jsou nejdůležitější rozdíly?


Gothik rád chodí v černé barvě, ale dokáže se bez ní obejít.
X
Ghotik musí chodit v černé barvě, aby děsil všechny okolo.


Gothik poslouchá hudbu z časů prababiček (no prostě dvacet let starou) jako je post punk, deathrock, gothic rock nebo sice moderní, ale mnohdy staře znějící darkwave.
X
Ghotik poslouchá black a death metal (je to death a je to black, takže je to prostě zlé!) nebo ten nejpravější gothic metal, u kterého může prožít svou depresi (Nigtwish, Evanescence, HIM…už jen z názvů cítíte tu bolest!).

Gothik se neidentifikuje s žádným náboženstvím a když už, nijak to nespojuje se subkulturou.
X
Ghotik je satanista…nebo se tak aspoň tváří.

Gothik netrpí depresemi a pokud ano, nemá potřebu se tím chlubit.
X
Správný ghotik musí mít deprese a nejlépe ještě ukazuje jizvy od žiletky každému na potkání a tváří se u toho útrpně.

Gothik tráví večery u knihy, televize, počítače, učení, s přáteli v hospodě nebo kdekoli jinde.
X
Ghotik tráví večery na hřbitově…nebo to aspoň tvrdí.


Slovo gothic vzniklo nejprve jako slovní hříčka jednoho manažera, ale vzápětí se začalo spojovat s gothickým románem 19.století.
X
Slovo ghotic vzniklo ze slova ghost, duch (a nebo možná i naopak).


Gothikovy zájmy se neliší od zájmů běžné populace, snad kromě toho, že se většinou rád dívá na horory, diskutuje o tabuizovaných tématech a píše povídky a poezii, kreslí, fotí nebo jinak tvoří.
X
Ghotika nezajímá nic, co ostatní lidi. Jeho svět je plný strachu, utrpení, samoty, magie, satanismu a tajemna a nikdo kromě ostatních ghotiků ho nemůže pochopit.


Gothik se ke gothice dostal v průběhu života.
X
Ghotik se jako ghotik už narodil, jenom si časem uvědomil, že je jiný.

Tak by se dalo ještě dlouho pokračovat, ale to není nutné. Chtěla jsem tím říct jedno - nezdá se vám ghotika mnohem přitažlivější? Tedy za předpokladu, že je vám 12-17 let, prožíváte pubertu a za každou cenu chcete svým vrstevníků ukázat, že jste jiní. Když se vžiju do duše puberťáka, musím uznat, že ghotika vypadá jako nejlepší cesta, jak všem dokázat, že jste divní, předurčení ke svému krutému osudu a prohnilí a zlí až do morku kostí. Nějak se přestávám divit, že mládež nezajímají starší kapely jako SoM, Bauhaus nebo Alien Sex Fiend ani novější jako Crüxshadows nebo L'amme Immortelle. Znějí totiž málo temně, zle a smutně.

Co s tím? Nic. Prostě nic. Nechat si, to co máme, to co milujeme, čímž je hudba a jakási nepsaná filozofie, ukrytá mezi řádky textů písní, mezi notovými linkami, pod bílým make-upem, za otřískanými zdmi na fotkách a někde daleko v hlubinách času. Žít tím, co milujeme a co nás naplňuje a nechat dětičky, ať se vyblbnou, ať si pořezávají žíly, kvílí na hřbitovech a vzývají satana. Jenom doufejme, že je to už konečně brzo přejde…

Autorkou článku je Lúmenn.
Poprvé byl zveřejněn na jejím blogu 4. dubna 2009.
S typografií si pohrála Yanna Asia
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 DRAK DRAK | Web | 6. května 2014 v 19:53 | Reagovat

hezké zamyšlení!
jinak doporučuji letošní obr akci
http://castleparty.com/
protože vedle spousty letošních taháků je mega bomba
DEINE LAKAIEN :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama