Edgar a Virginie

11. června 2014 v 13:00 | Nebožka |  Knihovna
18. ledna 2009

Virginie Eliza Clemm se narodila 22. srpna 1822. Byla pojmenována na památku své starší sestry, která zemřela jako maličká před pouhými deseti dny. Její otec byl obchodníkem v Baltimore. Virginiinu matku Marii Poe si vzal v červenci 1817 poté, co mu zemřela jeho první žena - Mariina sestřenice Harriet. Clemm měl pět dětí z předchozího manželství a další tři pak s Marií. Edgar Allan Poe se s Virginií poprvé setkal v srpnu 1829 - čtyři měsíce po odchodu z armády. Tehdy měla Virginie sedm let.


V roce 1835 slyšel vykládat bratranec Neilsona Poe o tom, že Edgar uvažuje o sňatku s Virginií. Neilson rodině nabídl, že Virginii poučí o tom, co by ji čekalo, kdyby si Edgara Poea vzala za manžela a pokusí se sňatku v tak mladém věku zabránit, přestože navrhoval, že by se sňatek mohl později uskutečnit. Edgar nazval Neilsona zahořklým protivníkem a vysvětlil bratrancovo počínání jako pokus zrušit jeho styky s Virginií.

29. srpna 1835 Edgar napsal Marii dojímavý dopis, ve které prohlašoval, že je "i když píše, přes slzy nevidí", prosil o svolení k sňatku a nabízel, že bude finančně podporovat Marii, Virginii a Henryho, když se všichni přestěhují do Richmondu. Svatba se konala v Richmondu 16. května 1836. Poeovi bylo 27 a Virginii 13 let (její věk ale uváděli jako 21 let). Pár poté odjel na krátkou svatební cestu do Petersburgu ve Virginii. Přátelé Edgara Allan Poea tvrdí, že pár první dva roky manželství spoelčné lože nesdílel, ale když Virginie dosáhla šestnácti let, žili jako každý jiný manželský pár až do doby, kdy Virginie onemocněla. Virginie a Edgar byli šťastní.

Poe jednou napsal příteli: "V životě jsem neviděl nic tak krásného jako je moje malá ženuška."

Virginii zbožňoval. Často sedávala u něj, když psal, udržovala pořádek mezi jeho pery, skládala a nadepisovala jeho rukopisy. K Valentýnu 1846 mu dokonce složila báseň. Zlé jazyky tvrdí, že Virginiina valentýnská báseň byla reakcí na tehdejší Edgarův flirt s Frances Sargent Osgood, vdanou čtyřiatřicetiletou básnířkou.

Uprostřed ledna 1842 se u Virginie začaly objevovat příznaky tuberkulózy. Když hrála na piáno a zpívala u toho, začala najednou kašlat krev. Virginiin stav se zhoršoval čím dál víc a Edgar začal upadat do hluboké deprese. V roce 1847 tuberkulóze podlehla. Před tím ale ještě stačila Edgarovi slíbit, že se vrátí jako je strážný anděl a naléhala na matku, aby "Eddyho" neopouštěla. Maria svému slibu dostála a zůstala s Edgarem až do jeho smrti v roce 1849.

Autorkou článku je Nebožka.
Poprvé byl zveřejněn na jejím blogu 18. ledna 2009.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama