Oči Edgara Allana Poea a jiná mystéria

18. června 2014 v 13:00 | Nebožka |  Knihovna
22. března 2011

Mnoho z nás má Edgara Allana Poea za dekadentního umělce v pravém slova smyslu. Nakolik jsou ovšem ty představy pravdivé? Poe totiž nebyl jenom mistrným spisovatelem, ale taky zdatným mystifikátorem, a romantizující povídačky o své osobě vůbec nevyvracel. Tak tu máme člověka, který tvrdí, že se narodil v roce 1811 nebo 1813 - zřejmě proto, aby nechal vyniknout svoji prvotinu Tamerlán a jiné básně, které by v tom případě napsal asi jako čtrnáctiletý. V jediném dopise je schopen si protiřečit: nejdřív tvrdí, že tvoří z duševní nutnosti, pro umění samotné a slávu nepotřebuje. Pak ale napíše, že "žádný člověk doopravdy nežije, dokud není slavný."


Svědectví nám o něm rovněž podávají poněkud dvojaký obraz. Někteří přátelé tvrdili, že Poe byl zdvořilý, okouzlující, tichý, sympatický člověk; na druhou stranu jiní říkali, že byl nespolehlivý, nevyrovnaný, hysterický podivín a notorický lhář, který nebyl schopen vyjít ani se svými přáteli. Neshodnou se dokonce ani na barvě očí! Jedni tvrdili, že měl modré oči, jiní zase, že šedé, další, že oříškové. Také to prý byl dokonalý a okouzlující kavalír, s podmanivým melodickým hlasem, vzpřímeným vojenským držením těla a melancholickým výrazem v očích (jaké asi byly barvy?), který se rozjasnil, když potkal někoho, koho měl rád. Taky to rozhodně nešlo o nějakého neduživého dekadenta - rád chodil, byl vynikající plavec a pravidelně cvičil.

Pokud jste si mysleli, že Edgar Allan Poe byl vlk samotář, tak to se pletete. Poe samotu nenáviděl, nedovedl sám žít, potřeboval rodinné zázemí. Teta Clemm, která žila s manželi Poeovými, vypověděla, že s básníkem vysedávala v jeho pracovně třeba i do čtyř do rána, protože Poe nesnášel samotu, a v pravidelných intervalech mu vařila kávu.

A tolik zmiňovaný alkoholismus? Ano, pil, to je naprosto zřejmé. Někteří jeho přátelé ale tvrdí, že ho nikdy neviděli opilého, převažují však ta svědectví, ve kterých nevystupuje jako abstinent. Existuje ale také spousta důkazů, že nepil soustavně - jakožto redaktor byl zavalen prací a nejspíš měl taky sníženou fyziologickou odolnost vůči alkoholu. Poe velmi pravděpodobně nepil kvůli polibku Múz, ale aby zahnal deprese. Sám svůj povahový rys nazval démonem perverzity - nutkavým sebedestruktivním jednáním.

Za to, jak velká část lidí Poea vnímá, přestože to nebyl vzor ctnosti, můžou patrně pomluvy a smyšlenky, které se začaly šířit po jeho smrti. Protože každá společnost prahne po skandálech a pomluvách, není divu, že byl Poe démonizován a že jej kromě alkoholismu obvinili i narkomanie (což se neprokázalo), z nekrofilie, z perverzního vztahu k sestřenici Virginii, kterou si vzal coby čtrnáctiletou dívenku a údajně ji dohnal k předčasné smrti. Další implus k odkrývání patologických rysů jeho tvorby a osobnosti daly freudiánské studie. Marie Bonaparte ho označila za sadonekrofila. Jiný freudiánský kritik prohlásil, že "pokud Poeovi nerozumíme, můžeme si jenom gratulovat, neboť kdybychom mu porozuměli, byl by to jenom důkaz naší abnormality.

Jaký myslíte, že Poe byl? Já sama ho nemám za démona, zvrácence, ani nekrofilního sadistu. Měl jenom hromadu problémů - finanční i psychické, jeho žena mu pomalu umírala - a vyrovnával se s nimi po svém. Možná prostě měl nějakou formu maniodeprese (podle svědectví se u něj střídaly světlé dny se špatnými), a v tomto ohledu by nebyl první, ani poslední.

Autorkou článku je Nebožka.
Poprvé byl zveřejněn na jejím blogu 22. března 2011.
Autorka vycházela z doslovu M. Peprníka z knihy Krajina stínů (nakladatelství Aurora, 1998).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama